Lamino - laminátová deska

LTD je v nábytkářském průmyslu jeden z nejčastěji využívaných materiálů a to pro všechny typy nábytku. LTD je ve své podstatě dřevotřísková deska povrchově dokončená fólií. Jedná se o druh papíru namočený v melaminové pryskyřici, obecně známý pod názvem lamino. Vyráběno je v mnoha barevných dekorech a odstínech (s designem dřeva různého typu, přes různé barevné provedení až po moderní natištěné vzory). Současné technologie umožňují výrobu dekorů jen těžko rozpoznatelných od přírodního dřeva. 

Nejlevnější na trhu dostupné LTD desky jsou potaženy papírovou folií, jejíž nevýhodou je krátka životnost a náchylnost na otěr a vlhkost. Dražší laminované desky jsou odolné proti poškrábání, chemickým prostředkům, vlhkosti a teplu.

Boční plochy desek jsou dokončeny ABS hranou, jenž chrání desky před mechanickým poškozením a působení vlhkosti na materiál. Nevýhodou lamina je oproti dřevu vyšší hmotnost a horší fyzikálně-mechanické vlastnosti, výhodou se však jeví velkoplošnost materiálu a eliminace vad vyskytující se u přírodního dřeva. 

V meziválečném období se projevoval nejen nedostatek dřeva ale také nedostatek materiálu vhodného výrobu překližky. Alternativou byla výroba dřevotřískové desky. Za vynálezce je považován Max Himmlerheber z Německa. Komerčně se tento materiál začal vyrábět v německých Brémách v roce 1930. V Československu se první dřevotřískové desky vyráběly od roku 1948 ve Zlíně firmou Baťa. Zajímavsotí je, že k jejich výrobě  se zřejmě požívaly zbytky z výroby obuvnických dřevěných kopyt. V roce 1949 byla zavedena licenční výroba dřevotřísky v Bučině Zvolen, což přineslo zásadní význam k rozšíření těchto materiálů v ČR.

Výroba

Desky se vyrábí roztřískováním podrozměrečného dřeva, dřevního odpadu a drobných částic jako jsou piliny, hobliny a třísky vznikající při zpracování dřeva. Surovinu je třeba před zpracováním zbavit veškerých nečistot. Třísky se vysuší a smíchají se syntetickým lepidlem, následně se z vzniklého materiálu navrství koberec (ve středové vrstvě koberce jsou hrubější třísky, zatímco vnější vrstvy jsou tvořeny jemnějšími třískami). Takto připravený koberec se se za vysoké teploty a tlaku slisuje. Poté dochází ke klimatizování desek a jejich formátování na požadované rozměry. Následně se na desky nanese lepidlo, aplikují dekorační papíry a vše se opět zalisuje. 

Údržba lamina je velmi jednoduchá. Nečistoty lze otřít pouze suchým nebo lehce navlhčeným hadříkem. Na vodě odolávající skvrny lze použít šetrný saponát. Po mokrém očištění je třeba materiál řádně osušit, aby vlhkost nezpůsobila jeho nevratné zněčištění. 

Načítám, prosím vydržte...