Barva světla

Barva světla (teplota chromatičnosti)

Jedním z nejdůležitějších parametrů světelného zdroje je barva světla neboli teplota chromatičnosti. Ta nám v určitém rozpětí udává barvu světla, kterou světelný zdroj disponuje. Určuje se v Kelvinech a pohybuje se

v rozmezí 1 800 – 16 000 K. Čím je jeho hodnota vyšší, tím bělejší/studenější světlo získáme, naopak čím méně Kelvinů, tím bude světlo tmavší/teplejší.

 barva_svetla_4

 

Běžně se setkáme se třemi základními druhy světla:

  • Teplá bílá

Pokud se budeme pohybovat na hodnotách 2 700 – 3 500 K, získáme teplé bílé světlo (warm white). Tento odstín je nejblíže klasické žárovce, má příjemnou žlutou, až oranžovo-červenou barvu připomínající oheň či východ nebo západ slunce. Lidské oko ji vnímá jako bezpečnou a relaxační – navozuje pocit pohody, a proto se hodí všude tam, kde se chceme cítit příjemně. Teplejší barvy okolo 3 000 K tedy volíme do místností, kde chceme relaxovat a odpočívat. Vhodné jsou do ložnice, obývacího i dětského pokoje. Toto světlo dokáže pokoj krásně zútulnit, měli bychom však mít na paměti, že unavuje oči (uspává) a není tedy vhodné pro práci, četbu a celkově aktivity, které vyžadují více soustředění.

 

Oblíbenými teplými barvami v kombinaci se žlutým nádechem umělého osvětlení jsou odstíny červené a oranžové, které tak dobře vyniknou a jsou hojně využívány při zařizování jídelen, obývacích pokojů a obecně prostor, které využíváme především ve večerních hodinách.

 

  • Denní bílá

Denní bílá (daylight white) má bílé nebo lehce namodralé ostré světlo, podobající se dennímu světlu. Na barevném spektru jsme na hodnotě 4 500 – 6 500 K. Je to barva podporující aktivitu a soustředění a je tedy vhodná do místností, kde se pracuje či studuje. Světlo o těchto hodnotách je již studenější, jasnější - neunavuje tolik oči (neuspává).

 

Skvělým řešením je pro koupelny, kde je potřeba světlo jasné, pokud možno s co nejreálnějším barevným podáním, tedy vyšší hodnotou Ra (viz. níže), což ocení zejména ženy, které se v koupelně líčí či jinak upravují svůj zevnějšek. Vhodné je také v kuchyni, kde by měla být dostatečně a v reálných barvách osvětlena především pracovní plocha při práci s potravinami nebo také jídelní stůl. Výjimku netvoří ani pracovny, kanceláře, dílny, sklady nebo obecně místa s nedostatkem přirozeného denního světla jako může být předsíň, sklep, toaleta apod. 

 

Do výše uvedených místností můžete volit světelný zdroj, jehož teplota chromatičnosti se pohybuje okolo 5 000 K, ale i více. Pro srovnání – klasické denní světlo při zamračené obloze má okolo 7 000 K, rozhodně se tedy nemusíte bát, že by barva světla byla "až příliš".

 

Tyto vyšší odstíny bílé vám pomohou překonat únavu a zvýšit produktivitu práce. Pozor si však při výběru barvy světla dejte v případě interiéru vyvedeném v tradičním či rustikálním stylu, světlo by mělo celkově korespondovat s vybavením vaší domácnosti a v tomto případě by mohla studenější barva působit nepřirozeně.

 

Studenější, namodralé barvy světla vyvolávají dojem čistoty a působí moderním dojmem, zejména pak v kombinaci s chladnými tóny pastelových barev. Naopak potlačit chladné světlo můžete teplými odstíny žluté. Vybrané barvy mohou v kombinaci s tímto světlem dodat vašemu interiéru univerzálnější charakter, mohou působit světle nebo se celkově rozjasní. V každém případě však budou vypadat skvěle.

  

  • Studená bílá

Studená bílá (cold white) má hodnoty 6 500 – 9 000 K.

 

Světlo v hodnotách nad 7 000 K byste si do interiéru s největší pravděpodobností nepořídili, je totiž příliš chladné až mrazivé, namodralé barvy, která je našemu oku nepřirozená a může působit až nepříjemně. Více než do domácnosti se tak hodí především do průmyslových objektů a lékařských zařízení.

 

Co se týče obecného doporučení pro použití výše zmíněných druhů bílého světla v interiéru domácnosti, je především důležité vnímat své pocity. Uvedené nemusí být vždy pravidlem, vše je záležitost individuálního vjemu. Každý může různé barvy světla snášet jinak a volit pak barevné podání světelného zdroje odlišně. Konečnou volbu teplé či studené barvy můžete rozhodnout i na základě činností, které v daných místnostech

vykonáváte.

 

Kromě tří základních barev existují ještě i speciální barvy světla, které jsou určeny zejména pro uzeniny, lahůdkyovoce nebo květiny. Díky unikátně nakombinovanému spektru barev vypadají přirozeně a čerstvě. Zvláštní spektrální rozsah barev se využívá i pro osvětlení rostlin či akvárií nebo chov drobných zvířat. Jiné zvláštní barevné provedení s teplotou chromatičnosti okolo 5 300 K se využívá v laboratořích, galeriích či muzeích.

 

Index podání barvy Ra je ukazatel hodnocení věrnosti barevného vjemu, tedy pomáhá vidět věci v jejich přirozených barvách v porovnání s jasným denním světlem. Tato hodnota může být od 0 do 100 a čím vyšší hodnotu Ra světelný zdroj má, tím přirozenější je barevné podání.

teplota-chromaticnosti1

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz